W Niedzielę Wielkanocną (17 kwietnia 2022) w Wierzbowcu na Ukrainie uchodźcy mieszkający na terenie parafialnego ośrodka rekolekcyjnego zostali zaproszeni na świąteczny obiad. Wcześniej w kościele parafilnym odmówili wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Była to skromna, ale niezwykła celebracja, która pozwoliła uchodźcom choć przez chwilę zapomnieć o dramacie wojny.

Kiedy Rosjanie przyszli do Seminarium Duchownego w Worzelu pod Kijowem, zabrali wszystko, włącznie z jedzeniem, nawet stare buty Rektora, a samochody zniszczyli. Obecnie Rektor z klerykami wrócili na swoje miejsce i zaczynaja porządkować i odbudowywać zniszczone budynki.

Piszę te kilka słów ze studia Radio Maryja z Kijowa, gdzie jest cicho i spokojnie. Wszystko jakby wraca do normalnego życia, pracuje transport. Na drogach są punkty kontrolne i od czasu do czasu głos syreny przecina nocną ciszę. Wiemy, że to nie jest koniec.

W ostatnich dniach do Wierzbowca w Ukrainie dotarła pomoc zorganizowana przez Caritas Diecezji Ełckiej, Caritas z Koszyc na Słowacji oraz Parafię św. Margity w Bratysławie-Lamač. W przywiezionych kartonach znalazły się między innymi artykuły spożywcze, odzież, buty, lekarstwa, środki opatrunkowe, pampersy dla dzieci, prześcieradła i wiele innych rzeczy niezbędnych w obecnej sytuacji.

- Dla nas, a przede wszystkim dla ludzi, których staramy się wspierać, ta pomoc jest absolutnie nieoceniona - mówi o. Wojciech Żółty SVD, proboszcz parafii w Wierzbowcu. - Chciałbym z serca podziękować ks. Dariuszowi Kruczyńskiemu, dyrektorowi Caritas Diecezji Ełckiej oraz ks. biskupowi Jerzemu Mazurowi SVD, ordynariuszowi diecezji za zorganizowanie i dostarczenie pomocy.

24 lutego, pierwszy dzień wojny, zastał nas w naszym domu w Wierzbowcu koło Winnicy. Były różne propozycje i możliwości, ale ja wybrałam wyjazd do Kijowa, w którym mieszkam trzeci rok. Tam też już od 10 lat pracuję jako dziennikarka i promotor Radia Maryja UA.

Prawdę mówiąc wszyscy mi odradzali, ale nie moglam się oprzeć natchnieniu, by wrócić do ludzi, którzy przez programy Radia Maryja mogli otrzymać wsparcie w tym trudnym czasie. Jechałam sama w samochodzie. To tylko 150 km, ale trwało to 4 godziny.

- Nie wystarczy tylko stworzyć warunki mieszkalne tym ludziom. Potrzeba jeszcze znaleźć czas, by wysłuchać ich dramatów - pisze z Wierzbowca s. Maria Marta Przywara SSpS, przełożona prowincjalna Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Ukrainie.

- Przed dotarciem do nas, wielu z nich przeżyło strach przed bombardowaniem, chowanie się w piwnicach, dramat rozłąki i niemożność ucieczki przed wojną wraz z wszystkimi bliskimi.

Obecnie na terenie Ukrainy przebywa 2 werbistów. Obaj pracują w zachodniej części kraju. O. Wojciech Żółty SVD jest proboszczem w Wierzbowcu, zaś o. Adam Kruczyński SVD w Strudze. Mimo bardzo trudnej sytuacji pozostają ze swymi ludźmi i w miarę możliwości organizują potrzebną pomoc.

W Wierzbowcu w trybie pilnym adaptowane są pomieszczenia, normalnie wykorzystywane podczas obozów letnich dla dzieci i młodzieży, by w razie potrzeby można było zakwaterować uchodźców z innych części kraju.


O. Artur Chludziński SVD zmarł 5 grudnia w Warszawie po nagłej i ciężkiej chorobie. Miał 57 lat. Zmarł w 30. roku kapłaństwa i 37. roku ślubów zakonnych.

Przez kilkanaście lat pracował w Amazonii, a po powrocie do Polski był między innymi rektorem w Domu Misyjnym Ducha Świętego w Warszawie, a ostatnio proboszczem Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie.

kalend biblijny android01Od 1 września dostępny jest Kalendarz biblijny 2.0 w wersji mobilnej. To połączenie znanego i popularnego Kalendarza Słowa Bożego z Agendą Biblijną.

Aplikacja została przygotowana przez Agencję Kreatywną 052B, a wydana przez Polską Prowincję SVD.

Góra strony